Servis plynových spotřebičů
Provádíme servis značek: Dakon, Viadrus, Destila, Junkers, Viessmann, Protherm, Baxi, Thermona, Ariston, Mora, Hermann, Gasex, Buderus, Immergas a Quantum.
Pro správnou funkci každého plynového spotřebiče je potřeba pravidelně provádět podrobný servis a seřízení spotřebiče.
Jedině důkladně a odborně provedený servis zajistí bezpečný a ekonomický chod Vašeho spotřebiče
U každého servisu vystavíme servisní protokol
U servisu se provadí:
- čištění a kontrola výměníku, kde probíhá výměna tepla
- čištění a kontrola hořáku, kde probíhá spalování plynu
- kontrola těsnosti všech plynových a vodních spojů kotle
- kontrola funkčnosti havarijních prvků
- vyčištění veškerých vnitřních částí kotle od prachu a nečistot
- kontrola všech eletrických částí kotle a kabeláže
- vizuální kontrola odvodu spalin
- měření spalin dle tpg 704 01 u spotřebičů kategorie B
- nastavení a seřízení plynového ventilu
- seřízení CO2 u kondenzačních kotlů dle pokynů výrobce
- seřízení expanzní nádoby a kontrola pojistných ventilu
- posouzení zda je spotřebič schopen bezpečného provozu
Plynové spotřebiče podle odtahu spalin rozdělujeme do 3 základních kategorií A,B a C.
Kategorie A
Provedení plynových spotřebičů z této kategorie je následující: Vzduch nutný k provozu plynového spotřebiče se přivádí z prostoru, kde je spotřebič instalován. Spaliny jsou pak odváděny do téhož prostoru.
Patří sem například plynové sporáky, vařiče, některé typy průtokových ohřívačů vody nebo laboratorní a sklářské kahany.
Kategorie B (atmosférický)
Vzduch pro provoz těchto spotřebičů se přivádí z prostoru, kde je spotřebič instalován. Spaliny se odvádí do venkovního prostoru. Protože konstrukce spotřebiče v této skupině může mít mírné rozdíly, dělí se tato kategorie na více podskupin. Do skupiny B1 patří spotřebiče s přerušovačem tahu, spotřebiče bez přerušovače nalezneme v podskupině B2.
Tato kategorie je nejrozšířenější u strarých instalací. Zde řadíme kotle s atmosférickým hořákem a průtokové a zásobníkové ohřívače vody.
Kategorie B je nejrizikovější ze všech, zde dochází nejčastěji k otravám oxidem uhelnatým. Na otravu oxidem uhelnatým zemře v České Republice až 300 lidí ročně. Zaneseným výměníkem a hořákem kotle, dochází ke špatnému spalování, při němž vzniká životu nebezpečný oxid uhelnatý.
Dle normy TPG 704 01 musí mít Spotřebič v této kategorii zabezpečeno přísun vzduchu pro spalovaní z vnějšího prostoru, který se provede neuzavíratelným otvorem u podlahy o volné průřezové ploše nejméně 0,001m2 (10cm2), na 1 KW příkonu spotřebiče, nejméně však 0,02m2(200cm2)čtverečných
Kategorie C (turbo)
Posledním typem provedení plynových spotřebičů, kdy je kotel hermeticky uzavřen s prostorem, kde je kotel nainstalován. Při správné funkci tohoto provedení, nehrozí otrava oxidem uhelnatým. Vzduch pro provoz spotřebiče se přivádí buď koaxiálním odkouřením nebo děleným okouřením z venkovního prostoru, kam se i odvádí spaliny, pomocí ventilátoru umístěného v kotli.
Do této kategorie řadíme turbo a kondenzační kotle, průtokové a zásobníkové ohřívače v provedení „turbo“, topidla přes zeď.